Pinar Ozcan

Professor of Entrepreneurship and Innovation, Saïd Business School University of Oxford

Proces, w którym nowe technologie i innowacje zmieniają istniejące modele biznesowe, produkty lub usługi może prowadzić do upadku tradycyjnych firm, ale także tworzyć nowe możliwości i rynki. Dzięki sztucznej inteligencji błyskawiczny rozwój przeżyły np. platformy Big Tech. Budowanie wielkich sieci potęguje ich rozwój, ale niszczy tych, którzy nie zdołali się dostosować. W tym świecie zwycięzca bierze wszystko i zabija to co jest wokół.

Pinar Ozcan jest profesorem przedsiębiorczości i innowacji w Saïd Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest także dyrektorem akademickim Oxford Entrepreneurship Centre oraz Oxford Future of Finance and Technology (Fintech) Initiative. Specjalizuje się w strategiach, przedsiębiorczości i rynkach technologicznych. Jej zakres badań obejmuje sztuczną inteligencję, modele biznesowe fintech, otwartą bankowość i rozwój dużych platform technologicznych.

Pinar Ozcan obroniła doktorat w Stanford University na Wydziale Nauk i Inżynierii Zarządzania. Przez kilka lat przewodziła programom skierowanym do kadry kierowniczej dla branży zaawansowanych technologii w AEA Stanford Executive Institute. Współtworzyła program Stanford Entrepreneurship Corner dla nauczycieli przedsiębiorczości na całym świecie.

Pinar otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę Excellence in Research Award w IESE business School, nagrodę EFMD za najlepszy "case study", nagrodę IDEA Entrepreneurship Think Leader Award oraz nominacje i nagrody za najlepszą pracę w Academy of Management Journal i Strategic Management Society.

W 2017 roku Pinar Ozcan znalazła się na 40 miejscu najlepszych profesorów szkół biznesu poniżej 40 roku życia w rankingu prowadzonym przez magazyn Poets and Quants. W 2018 roku otrzymała nagrodę Strategic Management Society Research in Organations Award za pracę nad zakłóceniami w sektorze bankowym we współpracy z Swift Institute. Została wybrana na listę Global Thinkers 50, skupiającą wschodzących myślicieli, którzy mogą wnieść trwały wkład w teorię i praktykę zarządzania.

W 2021 roku Pinar Ozcan wymieniona została na liście Global Womenin Fintech Powerlist przez Innovate Finance, a w  2023 roku wybrana do Komitetu Doradczego OECD Global Initiative Digital for SMEs (D4SME), której celem jest pomaganie małym i średnim przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści z cyfryzacji. Wreszcie w 2024 roku została wybrana na doradcę akademickiego Inicjatywy Bank of England Digital Pound.

Jest partnerem-założycielem Blanchard International Turkey. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje również doradztwo w zakresie zarządzania w Siemens Corporation w Monachium w Niemczech oraz doradztwo strategiczne dla przedsięwzięć technologicznych i firm venture capital w Dolinie Krzemowej.

Pinar Ozcan od wielu lat współpracuje z Queen Hedvig Academy, gdzie prowadzi sesje z zakresu strategii, przedsiębiorczości, zarządzania technologią oraz zarządzania zmianami.